DOLAR 32,2992 0.05%
EURO 35,0023 0.47%
ALTIN 2.447,480,94
BITCOIN 1987464-2,18%
İstanbul
16°

KAPALI

04:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin Maden İthalatına Bağımlılığı Azaltılacak

Türkiye’nin Maden İthalatına Bağımlılığı Azaltılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin madenler alanında yüksek ithalata bağımlı olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde hedeflerinin Türkiye'yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmek olduğunu söyledi. Bayraktar, yerli kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak ve yerli üretimi artırmak amacıyla çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

ABONE OL
15 Kasım 2023 08:42
Türkiye’nin Maden İthalatına Bağımlılığı Azaltılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin (MİSGEP) kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin madenler konusundaki ithalata bağımlılığının yüksek olduğunu ve önümüzdeki dönemde hedeflerinin bu durumu değiştirmek olduğunu ifade etti. Bayraktar, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye’nin yer altındaki kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak ve ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bakan Bayraktar, geçen yıl yerli kömür üretiminin 105 milyon tonu aştığını ve toplam rezervin 21 milyar ton olduğunu söyledi. Türkiye’nin maden sektöründe önemli bir ithalata bağımlılığının bulunduğuna dikkat çeken Bayraktar, 2022 yılında maden ithalatının yaklaşık 12 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Bu bağlamda, Türkiye’yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Bayraktar, maden sektöründeki çalışma koşullarının iyileştirilmesini destekleyen MİSGEP projesinin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, sektördeki paydaşların bilgi seviyelerini geliştirmeyi, çalışma koşullarını iyileştirmeyi ve toplumsal farkındalığı artırmayı amaçladıklarını belirtti. Türkiye’nin madencilik sektöründe ulusal ve uluslararası standartlara uygun, güvenli bir iş ortamı oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bayraktar, 2022 yılında 6,5 milyar dolarlık maden ihracatı gerçekleştirdiklerini ve bu ihracatla Cumhuriyet tarihinin en büyük maden ihracatını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca, madencilik sektörünün Türkiye’nin GSYH içindeki payının 2002’de binde 6 iken 2022’de yüzde 1,4’e ulaştığını ve bu oranı daha da artırmak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bakan Bayraktar, madencilik sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki duyarlılıklarını artırmak için çeşitli düzenlemeler yaptıklarını ve bu alandaki denetimleri artırdıklarını söyledi. Ayrıca, madenci maaşlarını asgari ücretin en az iki katına çıkardıklarını ve haftalık çalışma süresini sınırlayarak iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini güçlendirdiklerini açıkladı.

Bayraktar, Türkiye’nin maden sektöründeki başarılarına vurgu yaparak, depremler sonrasında enkaz altında kahramanca çalışan madencilere teşekkür etti. Türkiye’nin bu tecrübeyi afet koordinasyonu kapsamında kurumsal bir yapıya dönüştürmeyi planladıklarını belirtti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.